OSLO

İskandinavya’nın 4. en büyük şehri olup her tarafı fiyortlarla çevrilmiş, kökeni Vikinglere kadar uzanan ve doğanın inanılmaz bir şekilde ben buradayım diye haykırdığı bir güzellik Oslo. Tabi durum böyle fakat her güzel şeyin de elbette bir kusuru oluyor: ÇOK PAHALI!!! The Economist Dergisi tarafından 2019 yılında yapılan Big Mac Endeksi ‘ne göre (Endeks birçok ülkenin fiyat düzeyini ve satın alma gücünü o ülkedeki Big Mac fiyatlarına göre karşılaştırmasını yapan bir endeks.) Norveç Big Mac hamburgerin en pahalı olduğu ülkelerden biri olmuştur. Eklemek istediğim bir küçük husus da su fiyatları. Çok çeşitli rakamlar dolandığını gözlemledim, onun için parantez açmak istedim. Evet, maalesef su da çok pahalı. 1 şişe su 35 NOK yani yaklaşık olarak son kura göre 24 lira gibi bir rakam ediyordu. Dolayısıyla gezgin dostlarım su ve Big Mac rakamlarına göre kendinize bir bütçe çıkarıp bu bütçeyi kesinlikle çok titiz harcamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 ULAŞIM:

Oslo’ya Kopenhag’dan Flıxbus ile geldiğim için şehir merkezinde kullandığım tek ulaşım aracı havaalanına gidebilmek için tren oldu, onun dışında kullandığım doğal ulaşım aracım (ayaklarım) oldu 😀 Havaalanına Oslo Sentralstasjon’dan  (Oslo S) iki farklı tren kalkmaktadır. Bunlardan birisi NSB (Norveç Demiryollarına ait) diğeri ise EXPRESS TREN. NSB ile havaalanına gitmek isterseniz ödemeniz gereken ücret 105 NOK, EXPRESS TREN ile ise 196 NOK. NSB ile bu yolculuğunuz 23 dakika, EXPRESS TREN ile 18 dakika sürmektedir. Herkesin tabi ki de NSB ile giderim dediğini duyar gibiyim 🙂 NSB ile gitmek için üst kattaki mavi-kırmızı bilet makinalarından biletinizi alabilirsiniz ama unutmadan söyleyeyim bu biletinizin geçerliliği 4 saat. EXPRESS TREN için eğer bilet alacaksanız alt kattaki mavi-turuncu makinalardan biletinizi alabilirsiniz. Ve önemli bir detay, biletlerinizi alırken OSLO S – OSLO LUFTHAVN olarak almalısınız. OSLO AİRPORT olarak arayacak olursanız maalesef ki bulamayacaksınız.

   OSLO GEZİLECEK YERLER:

 1-AKERSHUS FORTRESS

Yapımı çok uzun yıllar sürmüş olan bu kalenin yapılması emrini Oslo başkent olduktan sonra Kral 5.Haakon vermiş. Bir dönem hapishane olarak da hizmet vermiş bu yapının içinde Norveç’in Direnişi ve Norveç Silahlı Kuvvetler Müzesi bulunuyor. Her tarafından eşsiz Oslo manzarası bulunan bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 2-ROYAL PALACE

Günümüzde kraliyet ailesi tarafından hala kullanılan bu saray ihtişamıyla göz kamaştırıyor. Saray içerisinde 172 oda bulunuyor fakat bu yapının içine girebilmek için maalesef ki yazın gitmek gerekiyormuş, o yüzden ben sadece bahçe kısmını gezmek ile yetindim 🙂

 3-CİTY HALL

Yapımına 1930 ‘larda başlanan bu yapı araya 2.Dünya Savaş’ının girmesi ile 1950 yılında tamamlanabilmiş. Bu yapı her yıl Nobel Barış Ödülü törenine ev sahipliği yapıyor ve 2009 yılında eski ABD başkanı Barack Obama da nükleer silahların azaltılması ve dünya barışına katkılarından dolayı ödül alan isimlerden. İçeriye girişin ücretsiz olduğu bu belediye binasında zaman zaman gerçekleşen konserler de oluyormuş, denk gelebilirseniz eğer atmosferin tadını çıkarmaya bakın 🙂

  4-OSLO KATEDRALİ

Kentin en önemli simge yapılarından olan katedral meşhur Karl Johans Caddesi’ne çok yakın bir konumda bulunuyor. Açıkçası buraya girmem kısmen ziyaret etmek için kısmen de bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçmak içindi. Bu vesilelerle girdiğimde de içeride yapılan bir ayine denk geldim ve hem ayini izlemiş oldum hem de kurulanmış oldum 😀 Mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 5-KARL JOHANS CADDESİ

Her şehrin simge bir caddesi, meydanı, işlek bir yeri vardır. İşte Oslo’da da burası Karl Johans Caddesi. Oldukça hareketli bu cadde üzerinde alışveriş mağazalarını, restaurantları, kafeleri ve benim de tişörtlerini koleksiyon yaptığım Hard Rock Cafe’yi bulabilirsiniz. Caddenin sonuna doğru giderseniz Royal Palace ve Ulusal Tiyatro binasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca cadde üzerinde Ulusal Tiyatro binasının tam karşısında  buz pateni yapmak için de bir pist bulunuyor aklınızda olsun 🙂

 6-AKER BRYGGE

Belki yanlış bir tabir olacak ama bana göre Oslo’nun Kordonu burası. Bir tarafta deniz ve sizin de yürüyüş yapabileceğiniz bir yol, diğer tarafta kafeler, restaurantlar bulunan lüks bir yer. Sonuna kadar giderseniz eğer sizi  Astrup Fearnley Museum of Modern Art karşılıyor. Oslo Fiyortu’nun eşsiz manzarasıyla içeride sizi çoğu Amerikalı sanatçılar tarafından üretilmiş eserler karşılıyor. Aker Brygge ‘den ayrıca Nesodden’e giden feribotlar da kalkıyor.

7-NORWEGIAN MUSEUM OF CULTURAL HISTORY-   NORVEÇ HALK MÜZESİ

Burası Bygdøy denilen bir bölgede yer alıyor ve şehre biraz uzak bir konumda bulunuyor. Fakat ben durur muyum bastım gittim tabi ki de 🙂 Yolda giderken inanılmaz manzaralar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kocaman bir alan içerisinde bulunan bu müzede 140’tan fazla yapı görebilirsiniz ve yerel halkın yaşamına ilişkin bir takım fikirler edinebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti tam 120 NOK, öğrenci 95 NOK .

 8-DAMSTREDET

Birbirinden renkli evlerin bulunduğu çok küçük bir sokak burası. Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş bu sokakta huzuru bulacağınızı ve harika fotoğraflar çekeceğinizi düşünüyorum. Sokağın sonundaki yokuştan sağa dönerseniz harika bir Oslo manzarası sizleri bekliyor olacak. Mutlaka gitmenizi tavsiye ederim 🙂

 9-OSLO OPERA BİNASI

 Oslo Sentralstasjon’un tam karşısında bulunan harika bir mimariye sahip bu binaya 2 kez gece gitme fırsatım oldu. Çatısına dışarıdaki merdivenlerden çıkabiliyorsunuz ve çıktığınızda sizi fiyortların şehri harika Oslo manzarası bekliyor olacak. Dışarıdan bakıldığında adeta bir buzulu andıran bu binada dilerseniz içeride bulunan sanat eserlerini de gezebilirsiniz veya içeride bulunan 3 farklı sahnede çok şık performansları izleyip gözleyebilirsiniz. Buraya gitmenizi şiddetle ama şiddetle tavsiye ediyorum.

 GEZİLECEK DİĞER YERLER:

 1-FRAM MUSEUM

 2-VİKİNG GEMİ MÜZESİ

 3-VİGELAND SCULPTURE PARK

 4-THE NATİONAL GALLERY

 5-MUNCH MUSEUM

 6-GRÜNERLOKKA

 Vaktim kısıtlı olduğu için buraların bir kısmına gidebilme fırsatım oldu. Dolayısıyla dilerseniz siz araştırabilirsiniz fakat tabi ki de yolunuz düşerse buralara da mutlaka uğrayın derim 🙂

 OSLO KALINACAK YERLER:

Açıkçası ben bu zamana kadar yaptığım tüm seyahatlerde hostellerde kalmayı tercih ediyorum. Hem daha ekonomik oluyor hem de bir sürü yeni insan ve farklı hikayelerle karşılaşabilme fırsatınız oluyor. Dolayısıyla Oslo’da da bu geleneğimi bozmayarak www.booking.com dan yaptığım rezervasyon ile konum olarak çok iyi bir yerde bulunan Anker Hostel’de kaldım.

BİR SONRAKİ SEYAHATTE GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE DOSTLARIM 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s